Poznej TABATA metodu!

15. června 2013 v 8:25 | El. |  Fitness

Už jste slyšeli o tabata tréninku? Pokud ne a máte zájem spálit přebytečné kalorie, čtěte dál. Jedná se o nový zbůsob tréninkové metody, která ikdyž trvá 'pouze' 4 minuty, považuje se za velmi náročnou a začátečníkům se nedoporučuje. Jen tak pro zajímavost, tak tento typ treninku se jmenuje podle japonského lékaře Ilumi Tabata.

O výzkumu japonského lékaře ..
Tento doktor udělal pokus. Jedna skupina 'pokusných králíků' 5x týdně prováděla právě tento Tabata trénink na stacionárních kolech, zatímco druhá skupina stejné dny šlapala hodinu. Takto to bylo celých 6 týdnů.U obou skupin se zvýšila aerobní kapacita, u tabata skupiny o něco více. Anaerobní kapacita se skupině šlapající hodinu nezvýšila téměř vůbec, zato tabata skupině o celých 28%. Hodinová skupina spálila 500 kcal, ale po cvičení už jen pouhých 75 kcal. Druhá skupina při cvičení spálili jen 150 kcal, ale po ukončení tréninku byl jejich metabolismus tak rozjetý, že díky tomu nadále více spalovali, a to okolo 650 kcal!


Jak Tabatu cvičit?
Jeden Tabata trénink zabere 240 sekund a je jen na tobě, jak si ho naplánuješ. Tabata má 8 kol. Jedno kolo vypadá takto: 20 sekund cvičení a 10 krátkého odpočinku. Každých 20 sekund se musíte tak vyhecovat, že na konci celého cvičení padnete vysílením. Pokud totiž nebude vyčerpaní, děláte obyčejné čtyř minutové cvičení a nemá to takové učinky, jako právě Tabata. Těch 20 vteřin, které nám obvykle utečou jako voda se vám teď budou zdát nekonečné. Naopak 10 vteřinová přestávka uteče jakoby nic, že se ani nestačíte pořádně nadechnout.

Cviky můžete střídat jak chcete. Třeba každé kolo jiný, nebo celé 4 minuty ten samý. Můžete v podstatě cokoliv, při čem se co nejvíce zadýcháte. Výběr je jen na vás.

Délku cvičení i přestávek si můžete také upravit podle sebe. Třeba nejdřív začínejte s delší přestávkou a postupně zkracujte.


Běhaní na místě, dřepy, kliky, skákání přes švohadlo, jízda na rotopedu, box, skákání na místě a mnoho dalšího!

Pro líné počtáře ..
Pokud je tu někdo, jako já, kdo si nechce počítat vteřiny, můžete si do svých chytrých android telefonů stáhnout TABATA stopky. No a pokud nemáte telefon s androidem (možná je to i v jiných o. systémech, ale to netuším) tak vám postačí TATO stránka, kde je také odpočítavání.

Pokud vás stále nic za cviky nenapadá, mrkněte na youtube a do vyhledávače zadejte "Tabata workout". Je tam toho mnoho a tak se můžete inspirovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Shock *Shock | Web | 15. června 2013 v 8:55 | Reagovat

moc pěkný článek ! :-) určitě vyzkouším , třeba to bude i zábavné pač mě tohle baví :-) děkuji za radu..

jinak ňák tak koukám do pravého menu , a tam má mít jedna blogérka reklamu do 4.6 a už je 15.6 :D tak neměla by být už pryč? 8-O

2 El. El. | Web | 15. června 2013 v 12:07 | Reagovat

[1]: Nojo, díky za připomenutí :D nemám pojem o čase :DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama